Chociaż terapia światłem (fotonem) została udokumentowana w literaturze medycznej już w roku 1500 p.n.e., to właśnie duński lekarz Nils Finsen, uważany za ojca fototerapii, otrzymał w 1903 roku Nagrodę Nobla za swoją pracę. Od tego czasu liczne autorzy zalecają leczenie fototerapią wielu różnych chorób, od trądziku, bielactwa nabytego, żółtaczki u niemowląt, gojenia się ran i reumatoidalnego zapalenia stawów, żeby wymienić tylko kilka.
Fotobiomodulacja (terapia PBM), znana wcześniej jako terapia laserowa niskiego poziomu (LLLT), to terapia laserem lub światłem LED, która poprawia naprawę tkanek (rany skóry, mięśnie, ścięgna, kości, nerwy), zmniejsza stan zapalny i zmniejsza ból w dowolnym miejscu, w którym wiązka jest skierowana. stosowany.
Fotobiomodulacja (PBM) to termin używany do opisania mechaniki/podstaw naukowych tej specjalizacji fotonicznej, a terapia fotobiomodulacyjna (PBMT) to termin określający jej zastosowanie terapeutyczne. PBMT został po raz pierwszy opracowany w latach sześćdziesiątych XX wieku. Na początku tego pojawiającego się zastosowania fotonicznego nękało kilka problemów, w tym niespójna terminologia. Wprowadzono wiele terminów, takich jak biostymulacja, laser zimny/chłodny, terapia laserowa niskiego poziomu, laser miękki i terapia laserowa małej mocy. W oparciu o niedawny konsensus w tej dziedzinie, PBM i PBMT rozważają obecnie warunki wyboru. W 2015 roku dzięki staraniom dr Praveena Arany’ego PBMT został dodany do bazy Narodowej Biblioteki Medycznej MeSH jako termin wpisujący do istniejącego zapisu laseroterapii niskiego poziomu. Podsumowując, PBM i PBMT to dokładne i szczegółowe określenia tego skutecznego i ważnego terapeutycznego zastosowania światła.
Sugerowana definicja PBMT to forma terapii światłem wykorzystująca niejonizujące formy źródeł światła, w tym LASERY, diody LED i światło szerokopasmowe, w widmie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Jest to proces nietermiczny z udziałem endogennych chromoforów, wywołujący zdarzenia fotofizyczne i fotochemiczne w różnych skalach biologicznych. Urządzenia PBM zostały dopuszczone do obrotu przez FDA w ramach procesu powiadomienia przed wprowadzeniem do obrotu/510(k) jako urządzenia wspomagające do tymczasowego łagodzenia bólu. Zezwolenia te opierały się na prezentacji danych klinicznych potwierdzających takie twierdzenia.
Terapię światłem czerwonym badano w ponad 500 badaniach na ludziach i 10 000 badaniach laboratoryjnych.
Wykazano, że Photizo firmy Caball stymuluje komórki i leczy rany, co stanowi nową erę w gojeniu i leczeniu ran. Photizo® jest lekki, przenośny i może pracować na bateriach lub zasilaniu sieciowym, reprezentując w ten sposób nową erę w leczeniu za pomocą terapii światłem.
Zastosowanie terapii światłem w leczeniu i uzdrawianiu nie jest koncepcją nową – Nagrodę Nobla otrzymał Niels Ryberg Finsen w 1903 roku za pracę nad terapią światłem czerwonym w leczeniu ospy i tocznia. W latach sześćdziesiątych laserowa terapia światłem była stosowana w wielu warunkach klinicznych i eksperymentalnych i przyczyniła się do wielkiego przełomu w nieinwazyjnym leczeniu chorób. Kolejny przełom nastąpił w latach 90. XX wieku, kiedy NASA rozpoczęła prace nad zastosowaniem jednostek do terapii światłem opartych na diodach elektroluminescencyjnych (LED) do stosowania w gojeniu ran u astronautów, ponieważ gojenie się ran trwa dłużej w warunkach zerowej grawitacji. Ich badania utorowały drogę do urządzenia do terapii światłem PhotizoTM, które wykorzystuje najlepsze obecnie dostępne urządzenia do terapii światłem i łączy je w jeden, łatwy w użyciu i przenośny system leczenia.
Czy jest różnica w działaniu lasera i diod LED?
Fotobiomodulacja: lasery czy diody LED?
Fotobiomodulacja i rak: jaka jest prawda?
Mechaniczne aspekty terapii fotobiomodulacyjnej w układzie nerwowym
Zastosowanie terapii laserowej niskiego poziomu (LLLT) w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego
Terapia laserowa niskiego poziomu w leczeniu przewlekłego nieswoistego bólu krzyża
ODPOWIEDŹ NA LECZENIE KOLKI Z AKUPUNKTURĄ U KONI ARABSKICH
8 OSZAŁAMIAJĄCYCH KORZYŚCI Z TERAPII ŚWIATŁEM CZERWONYM DLA ZDROWIA